19 grudnia miało miejsce spotkanie opłatkowe i wigilia dla osób ubogich i potrzebujących zorganizowane przez parafialną grupę Caritas we współpracy z parafią. Atmosfera tego wydarzenia była niezwykle pełna ciepła, miłości i życzliwości.

Wspólny czas razem z potrzebującymi ubogacili swoją obecnością: Roman Rynkowski – zastępca prezydenta Suwałk, Grzegorz Kosiński – Komendant Straży Miejskiej, Dorota Szczęsna – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, Urszula Sawicka – koordynator d.s. Parafialnych Zespołów Caritas diecezji ełckiej, ks. Antoni Skowroński – proboszcz parafii, przewodniczący parafialnego Caritas, Barbara Liminowicz, odpowiedzialna za parafialny zespół Caritas oraz goście i przyjaciele związani z grupą Caritas.

Spotkanie rozpoczęło się złożeniem  życzeń przez przedstawicieli zaproszonych gości oraz wyrażeniem już na samym początku podziękowań za trud zorganizowania tego wydarzenia, a więc Państwu Bagińskim z restauracji „Rozmarino”, którzy zasponsorowali świąteczne dania, całemu Zespołowi Caritas wraz z Wolonatriuszami i wielu innym osobom, które wniosły cenny wkład w organizację tego przedświątecznego przedpołudnia.

Następnie proboszcz parafii zaprosił wszystkich do modlitwy, w czasie której wszyscy zebrani modlili się za osoby potrzebujące pomocy, a także za wszystkich darczyńców i wolontariuszy. Symbolicznym gestem dzielenia się opłatkiem wszyscy zgromadzeni składali sobie serdeczne życzenia przy śpiewie kolęd. 

Kluczowym punktem spotkania była sama wieczerza wigilijna, do której wszyscy zasiedli przy pięknie przyozdobionych świątecznie stołach. Wspaniałe aromaty potraw roznosiły się po całym pomieszczeniu wywołując szczere uśmiechy na twarzach uczestników. Na stole nie zabrakło tradycyjnego czerwonego barszczu z pierogami z kapustą, ryb, śledzi, pierogów, sałatek oraz słodkich smakołyków. Wszystkie potrawy zostały przygotowane przez pracowników restauracji „Rozmarino” Państwa Bagińskich. 

Niepowtarzalna atmosfera serdeczności i poczucia jedności nadawała wyjątkowy klimat tego czasu i miejsca. Przez chwilę wszyscy mogli poczuć się jedną wielką rodziną, o co zadbali wolontariusze i pracownicy parafialnego Caritas. Na koniec wieczerzy nie zabrakło również miłych niespodzianek w postaci świątecznych paczek przygotowanych ze zbiórek żywności prowadzonych przez parafialny Zespół Caritas i Caritas diecezji ełckiej. 

Spotkanie było nie tylko okazją do wspólnego spożywania tradycyjnych potraw, ale przede wszystkim do doświadczenia wspólnoty i braterstwa. Wszyscy obecni mogli poczuć się ważni i docenieni, niezależnie od swojej sytuacji materialnej. Podczas wieczerzy nie brakowało rozmów i śmiechu, a czas upłynął w przyjaznej i radosnej atmosferze.

Parafialne Caritas i parafia zasługują na ogromne uznanie. Ich zaangażowanie i troska o innych są godne podziwu, którą świadczą nie tylko od święta ale w codziennej swojej posłudze. Dzięki ich wysiłkom, wiele osób tego dnia otrzymało ciepłe jedzenie, prezent oraz poczuło się w tym świątecznym okresie roku wyjątkowo.

Spotkanie opłatkowe i wigilia dla osób ubogich zorganizowane przez Caritas i parafię było nie tylko błogosławionym darem dla uczestników, ale przede wszystkim pięknym przykładem miłości bliźniego i solidarności. To wydarzenie przypomniało nam, jak ważne jest międzyludzkie wsparcie i jak dużo radości możemy przynieść innym, gdy tylko zechcemy się zaangażować.

s. Dawida Prusińska