Copyright © 2022. Rzymskokatolicka Parafia p,w. Św. Aleksandra w Suwałkach.

Powered by WebWave

 

 1. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i  toczącą się tam wojną, jako wspólnota ludzi wierzących stanowczo potępiamy ten haniebny i barbarzyński akt agresji, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa i wyrażamy naszą solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy. Na apel Ojca Świętego Franciszka, Środa Popielcowa będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Nie tylko
  w ten dzień, ale także w inne dni, zanośmy - Siostry i Bracia - gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Episkopat Polski i nasz Biskup proszą o zorganizowanie w Środę Popielcową zbiórki ofiar do puszek, które - za pośrednictwem Caritas Polska - zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W naszej parafii zorganizujemy taką zbiórkę w Środę Popielcową, ale kto chciałby włączyć się w taką pomoc naszym braciom już dzisiaj, będzie mógł to uczynić składając swoją ofiarę do wystawionych po mszach świętych puszek.

 2. Wielu ludzi dobrej woli deklaruje swoją pomoc, bądź już pomaga uchodźcom z Ukrainy. Nie wiemy jak potoczą się dalej losy tej wojny. Jednak słysząc o jej konsekwencjach
  i chcąc być przygotowanym na ewentualną pomoc uchodźcom wojennym, już dziś ogłaszamy, że kto chciałby przyjęcia u siebie w mieszkaniu czy w innym lokalu którym dysponuje, emigrantów z Ukrainy, może w zakrystii zgłosić taką gotowość wpisując się na przygotowaną w tym celu listę. Jeśli zajdzie konieczność takiej pomocy, wtedy łatwiej będzie nam ją zorganizować. Prosimy o rozważenie takiej możliwości
  i ewentualne zadeklarowanie pomocy. Bóg zapłać!

 3. W tym tygodniu, dnia 2 maca - Środą Popielcową rozpoczniemy okres Wielkiego Postu. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 600, 700, 800, 1030 i 1800. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd posypania głów popiołem na znak pokuty i nawrócenia.

 4. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 rok życia, zaś do postu ścisłego, osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60 roku życia. Post ścisły polega na powstrzymaniu się od posiłków mięsnych i ograniczeniu ilościowym tj. jeden posiłek do syta i dwa razy lekki. Kościół zachęca, aby w okresie Wielkiego Postu, wierni modlili się, wykonywali uczynki pobożności i miłości oraz podejmowali akty umartwienia.

 5. W Wielkim Poście zapraszamy do udziału w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszym kościele będzie odprawiane:

 • w czwartki dla młodzieży o godz. 1730

 • w piątki: dla dzieci o godz. 1600, i dla dorosłych o godz. 1730.

Zapraszamy również na Nabożeństwo Gorzkich Żali, w każdą niedziele o godz. 1730.

 1. Dziś rozpoczynamy 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Posłani, trzeźwi, wolni”. W naszej parafii w intencji trzeźwości od poniedziałku do czwartku – Różaniec po Mszy św. wieczornej; w piątek – Droga Krzyżowa; w sobotę o godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Mszą św. Szczegółowy program na plakacie oraz na ulotkach. Ulotki oraz deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła. Tam też można składać wypełnione deklaracje krucjaty. Zachęcamy do tej inicjatywy.

 2. We wtorek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - Niezłomnych Bohaterów. W naszej konkatedrze w tym dniu odbędzie się nabożeństwo
  o godz. 1200, a po nim przemarsz do Pomnika Armii Krajowej przy ul. Sejneńskiej. Również po modlitwie o godz. 1700, z Placu Marszałka J. Piłsudskiego wyruszy kolumna samochodowa do miejsc upamiętniających naszych Bohaterów.

 3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W I czwartek po Mszy św. wieczornej, adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań do kapłaństwa, życia konsekrowanego i małżeństwa sakramentalnego.

 4. W piątek (4 marca) święto św. Kazimierza Królewicza.

 5. Tego dnia, w I piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie modlił się i pokutował za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

 6. Zapraszamy wszystkich mężczyzn na Męski Różaniec 5 marca o godz. 1100. Od marca Suwalski Męski Różaniec odbywał się będzie w I soboty każdego miesiąca.

 7. Prosząc Pana o pokój na Ukrainie,  w świecie i w naszych sercach, przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

27 lutego 2022

VIII Niedziela Zwykła

Parafia Konkatedralna św. Aleksandra w Suwałkach