Termin łaciński ministrare oznacza "służyć, pomagać". Posługa ministrantów i lektorów podczas sprawowania Eucharystii i innych nabożeństw liturgicznych oznacza służbę i pomoc kapłanowi w sprawowaniu sakramentów. Służba Liturgiczna Ołtarza dba o piękno liturgii, dlatego podczas jej sprawowania winna być wykonywana z zaangażowaniem i oddaniem.
Wszelka czynność liturgiczna, obejmująca posługę ministrancką i lektorską wyraża się w wypełnianiu określonych zadań podczas sprawowania przez kapłana Najświętszej Ofiary. Czytanie Słowa Bożego, przygotowywanie darów ofiarnych, usługiwanie kapłanowi, dzwonienie dzwonkami i wiele innych posług, nabierają mocy przez sam fakt sprawowanej Liturgii. Owa służba wynika z samej wartości jaką jest posługa w Kościele oraz z przynależności do kościoła, jako wspólnoty parafialnej.
KIM jest ministrant?
1. Ministrant jest pomocnikiem kapłana, który odprawia Mszę świętą i inne nabożeństwa liturgiczne. Usługuje księdzu, gdy przygotowywany jest ołtarz i dary potrzebne do ofiary eucharystycznej.
2. Ministrant jest osobą, która niesie znaki. Są to konkretne przedmioty, bez których liturgia nie mogłaby zaistnieć. Nadają one bowiem Eucharystii szczególne znaczenie.
3. Ministrant powinien sam być znakiem. Poprzez służenie podkreśla on, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele dotyczy nie tylko księdza, lecz także osób świeckich przychodzących na Mszę. Ministrant pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” nie znaczy jedynie słuchać czy oglądać. ,,Uczestniczyć w liturgii” oznacza także współdziałać z kapłanem i współtworzyć Eucharystię, czynnie się w nią angażując!
Przepisy Liturgiczne dot. posługi Służby Liturgicznej
W Polsce Konferencja Episkopatu powołała do istnienia Krajowe Duszpasterstwo Ministrantów (1964 r.). Stało się to po ogłoszeniu Konstytucji o Liturgii (3 XII 1963). Biskupi chcieli, aby postanowienia KL były od razu wprowadzane w życie także w dziedzinie formacji służby liturgicznej.
„W odprawianiu liturgii każdy spełniający swą funkcję, czy to duchowny czy świecki, powinien czynić tylko to i wszystko to, co należy do niego z natury rzeczy i na mocy przepisów liturgicznych. Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego. Należy więc staranie wychować te osoby w duchu liturgii oraz przygotować do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności.” (KL 28-29).
Zbiórki ministrantów:
Ministranci - godz. 10.00
Lektorzy - godz. 11.00
Miejsce:
Aula za kościołem św. Aleksandra
Prowadzący:
ks. Wojciech Kondratowicz
Serdecznie zapraszamy chętnych chłopców do wstępowania w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza, aby poprzez posługę w bliskości ołtarza być czytelnym znakiem działającego Boga w Liturgii.
s. Dawida Prusińska CST