"Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" to hasło nowego programu duszpasterskiego 2023/2024, którego realizacja rozpoczęła się 3 grudnia, wraz z pierwszą niedzielą Adwentu. W tym roku w sposób szczególny chcemy bliżej przyjrzeć się różnym powołaniom w Kościele, oraz wspólnotom podejmującym swoją posługę w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach. W wielości charyzmatów i podejmowanych posług wspólnoty posługujące przy naszej parafii łączy miłość do Boga, Kościoła i wspólnoty parafialnej. Każdego dnia podejmują swoje zadania wspierając modlitwą i konkretnym czynem Kościół - Wspólnotę Wspólnot.
Zapraszamy do zainteresowania się cyklem prezentacji wspólnot, która rozpocznie się w przedostatnią niedzielę stycznia. Jednocześnie można słuchać nagrań video, które będą zamieszczane na FB konkatedry.
Zapraszamy również do wysłuchania zapowiedzi cyklu przez proboszcza parafii ks. Antoniego Skowrońskiego.
PARAFIALNY ODDZIAŁ AKCJI KATOLICKIEJ
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Aleksandra w Suwałkach istnieje od 1998 roku. Został utworzony w czasie, kiedy Proboszczem tejże parafii był Ksiądz Prałat Przemysław Rogowski.
W czasie asystentury kościelnej sprawowanej przez kolejnego Księdza Proboszcza, Prałata Ryszarda Gwiazdowskiego pierwszym prezesem POAK był pan Józef Zajączkowski w latach 2001-2005. Zastąpiła go pani Krystyna Wasilewska w latach 2010-2012.
Od roku 2011 asystentem kościelnym został Ksiądz Proboszcz mgr Kazimierz Gryboś, który towarzyszył POAK do roku 2021. Od roku 2012 do 2021 odział tutejszy reprezentowała pani Ewa Maria Stąpór, sprawując funkcję sekretarza Tymczasowego Zarządu POAK. W roku 2021 powierzono funkcję Prezesa pani Ludmile Furman.
Od sierpnia 2021 r. asystentem kościelnym jest Ksiądz Kanonik dr Antoni Skowroński.
Sprawozdanie z działalności za rok 2022
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
Parafia konkatedralna p.w. Św. Aleksandra w Suwałkach
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy naszej Parafii liczy 6 osób, współpracuje z nami Diakon Stały Stanisław Dziemian, Asystentem Parafialnym jest Ksiądz Antoni Skowroński, Proboszcz Parafii.
Spotkania POAK odbywają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca (z wyjątkiem okresu wakacyjnego, lipiec – sierpień) w obecności Asystenta Parafialnego. Podczas spotkań zajmujemy się formacją chrześcijańską poprzez rozważanie fragmentów Pisma Świętego i dzielenie się przemyśleniami, omawiamy ważne sprawy społeczne, szczególnie związane z życiem i funkcjonowaniem społeczności lokalnej, w które moglibyśmy się zaangażować. Zapraszamy też na te spotkania osoby spoza POAK, które mogłyby naświetlić pewne sprawy.
POAK współpracuje z innymi grupami i wspólnotami w Parafii poprzez uczestnictwo w posiedzeniach Rady Parafialnej.
Istnieje też ścisła współpraca pomiędzy POAK a Suwalskim Towarzystwem Muzycznym im. Emila Młynarskiego i działającym w jego ramach Teatrem Amatorskim w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły (Sekretarz POAK jest wiceprezesem STM i reżyserem Teatru), a także z placówkami edukacyjnymi imienia Św. Jana Pawła II i Marii Konopnickiej w zakresie ewangelizacyjnych działań artystycznych.
Członkowie POAK nie pełnią żadnych funkcji w lokalnym samorządzie, niemniej w wypadku istotnych działań kontaktujemy się z samorządowcami.
POAK zapewnia dokumentację fotograficzną wszystkich istotnych działań zarówno z zakresu swojej działalności jak i z życia Parafii.
Łączność POAK z DIAK utrzymujemy poprzez korespondencję mailową.
Najważniejsze wydarzenia mijającego roku w naszej działalności, do wakacji:
1. 6 stycznia – wewnątrzparafialny Orszak Trzech Króli w Konkatedrze, z udziałem dzieci, przygotowany we współpracy z Siostrami Terezjankami.
2. W lutym, w związku z rocznicą śmierci Sługi Bożego Księdza Prałata Kazimierza Hamerszmita, zorganizowano poświęconą Mu wystawę, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wystawa wyeksponowała była w kaplicy bocznej, gzie w sarkofagu spoczywa Sługa Boży.
3. W okresie Wielkiego Postu Wspomniany wyżej Teatr wystawił w ełckiej Katedrze pod wezwaniem Św. Wojciecha Misterium Drogi Krzyżowej. Prezentację zaszczycili swą obecnością: Ksiądz Biskup Jerzy Mazur i Ksiądz Proboszcz Parafii.
4. 18 – 24 Maja – wzięliśmy udział w Konopnicjańskich Ogrodach Sztuki z Janem Pawłem II, organizowanych przez Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. E. Młynarskiego i Teatr Amatorski w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły. Przebieg wydarzeń był następujący:
• 18 maja, dzień Urodzin Św. Jana Pawła II – Marsz „Wstańcie, chodźmy”
od Zespołu Szkół SS. Salezjanek do pomnika Jana Pawła II. Pod Pomnikiem- wspólne odśpiewanie BARKI. Godz. 18.00, Konkatedra Św. Aleksandra - Msza Św. Dziękczynna za dar życia i pontyfikatu Św. Papieża.
• 22 maja – po Mszy Św. wieczornej w Konkatedrze Św. Aleksandra - WERNISAŻ wystawy prac plastycznych twórców profesjonalnych i amatorów z różnych środowisk, na temat „JA, PO DAWNEMU, MOC TWOJA I SIŁA – BOGARODZICA!”; recytacja oraz KONCERT CHÓRU „PRIMO” POD BATUTĄ DR IGNACEGO OŁOWIA.
• 23 MAJA, PONIEDZIAŁEK, URODZINY PANI MARII w Muzeum Marii Konopnickiej: Wystąpili gościnnie:
MARLENA BOROWSKA – sopran
EWA CHOMICZ- WYSOCKA – fortepian
AKTOR SCEN POLSKICH, MAREK CICHUCKI – recytacja
a także aktorzy naszego Teatru
• 24 maja, wtorek – godz. 18.00, Restauracja „Rozmarino” – „POPRAWINY U PANI MARII”, z gościnnym udziałem MAŁGORZATY DZIAWER – fortepian, uczniów PSM w Suwałkach i Samorządowej Szkoły Muzycznej w Puńsku i oraz aktorów naszego Teatru. W programie był również konkurs dla Publiczności.
5. W dniu 28.06 delegacja naszego POAK wzięła udział w jubileuszu 25lecia POAK w Parafii Nawiedzenia NMP w Sejnach. Wydarzenie to połączone było ze spotkaniem Rodziny Radia Maryja, a istotnym elementem była możliwość obejrzenia słynącej cudami figury Matki Bożej, tzw. „Madonny szafkowej”, na głównym ołtarzu. Figura została otwarta.
6. W tym samym miesiącu wspomniany wyżej Teatr zaprezentował w kaplicy Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników Misterium Oratoryjne „Jak one szły …”, poświęcone Błogosławionym Męczenniczkom z Nowogródka, Siostrom Nazaretankom, z których dwie pochodziły z terenu dzisiejszej Diecezji Ełckiej, w tym jedna – Siostra Maria Kanizja (Eugenia Anna Mackiewicz) – z Suwałk. Bardzo zależy nam na propagowaniu kultu naszej Błogosławionej.
Po wakacjach wznowiliśmy nasze comiesięczne spotkania i zajęliśmy się przygotowaniami do corocznej kwesty na rzecz renowacji zabytkowych pomników.
7. W dniu 1 października delegacja POAK wzięła udział w uroczystym spotkaniu w Ełku z okazji 30lecia istnienia Diecezji i 25lecia istnienia oddziałów Akcji Katolickiej na jej terenie.
8. Kwesta odbyła się w dniu 1 listopada - Wszystkich Świętych – na cmentarzu parafialnym przy ul, Bakałarzewskiej w Suwałkach. W kweście tej jako wolontariusze, wzięli udział członkowie POAK, a także przedstawiciele władz miejskich, ludzie kultury i oświaty. Kwesta przyniosła rekordową jak dotąd kwotę ponad 16 tys. zł. Była to już dziewiąta edycja zbiórki, do tej pory udało się odnowić ponad 20 pomników, w tym pomnik Babci Błogosławionej S. Kanizji.
9. W dniu 1 grudnia zorganizowano na terenie Parafii NSPJ spotkanie z Panią Mirą Modelską-Creech, połączone z promocją Jej książki, dotyczącej m. in. losów dworu w Starej Hańczy, należącego niegdyś do Jej krewnych. Powstał Komitet Społeczny, którego zadaniem będzie aplikowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc gminie Wiżajny w odbudowie owego zniszczonego przez bolszewików dworu w celu stworzenia tam Domu Pracy Twórczej.
POAK współpracuje z mediami (Radio 5, TVP Białystok, TVS, TVP Białystok, DwuTygodnik Suwalski ) w zakresie informacji o działaniach takich, jak spektakle czy też kwesta. Informacje te, a także wiadomości o naszych spotkaniach, podawane są również w Ogłoszeniach Parafialnych i na stronie internetowej Parafii.
Ludmiła Furman
Apostolstwo Dobrej Śmierci, zwane także Stowarzyszeniem Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, jest zrzeszeniem modlitewnym, które przypomina o pilnej konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem. Papież Benedykt XV powiedział, że "jest to jakby ostatnia deska ratunku dla niejednej zabłąkanej duszy". Apostolstwo Dobrej Śmierci jest stowarzyszeniem uniwersalnym, ale należą do niego głównie osoby starsze.
Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać.
W naszej parafii istnieją 3 kręgi Domowego Kościoła, za które odpowiadają ks. Antoni Skowroński, proboszcz, ks. Wojciech Kondratowicz i ks. Radosław Orchowski.
Spotkania: Czwartki po mszy wieczornej w salce za kościołem św. Aleksandra
Kontakt: ks. Jacek Łukaszewicz
Grupa Dzielenia Słowem Bożym powstała w 2021 roku z potrzeby serca aby osoby w każdym wieku, z naszej parafii, ale nie tylko, mogły odnaleźć przestrzeń do poznawania i głębszego spotkania we wspólnocie i wokół Słowa Boga.
Spotkania odbywają się w czwartki o godz. 19.00, po mszy św. wieczornej w sali za kościołem. Do naszej wspólnoty może dołączyć każdy, w dowolnym momencie, gdyż nie jest to kurs lub cykl zamkniętych spotkań. Nie zajmujemy się naukową egzegezą, a główną częścią jest dzielenie się doświadczeniem Słowa, czyli jak JA OSOBIŚCIE ODBIERAM TO, CO BÓG DO MNIE MÓWI W DZISIEJSZYM FRAGMENCIE EWANGELII ALBO W CAŁEJ LITURGII SŁOWA Z DANEGO DNIA.
Przebieg spotkania
W naszych spotkaniach uczestniczy kapłan, aby razem z nami modlić się i też podzielić się swoimi przemyśleniami czy doświadczeniem współpracy ze Słowem.
Rozpoczynamy krótką modlitwą o dary Ducha Św. i powierzeniem się Maryi, aby Ona towarzyszyła nam i otwierała nas na innych we wspólnocie.
Następnie poświęcamy chwilę na opowiedzenie/ podzielenie się wydarzeniami z ubiegłego tygodnia. Zazwyczaj każdy uczestnik mówi kilka zdań o jakiś radosnych bądź czasem trudniejszych sprawach z życia lub pracy. Ta swobodniejsza część, ma na celu lepsze poznanie i stworzenie przestrzeni zaufania.
Następnie poświęcamy chwilę na przypomnienie lub ponowne przeczytanie wybranego fragmentu z Pisma Świętego, którym chcielibyśmy się podzielić. To jest najważniejsza część spotkania i najpiękniejsza, bo możemy nawzajem siebie usłyszeć. Ze względu na to, że staramy się mówić o swoim OSOBISTYM DOŚWIADCZENIU związanym ze Słowem Bożym, (czyli o tym co konkretnie do mnie Bóg chce powiedzieć, do czego chce mnie zaprosić) jest to często poruszające i budujące dla nas nazwajem. Korzystamy z komentarzy biblistów (jeśli ktoś ma taką potrzebę), ale nasze spotkania polegają na PODZIELENIU się osobistą relacją z Bogiem albo tym jak odbieram to, co czytam akurat teraz/dzisiaj w Ewangelii, jak to mnie dotyka lub zaprasza do zmiany i podążania za Żywym Słowem.
Spotkanie kończymy modlitwą połączoną z dziękczynieniem.
Co nam daje cotygodniowe spotkanie?
wypowiedzi uczestników
- Pogłębienie wiary i odkrywania bogactwa Słowa Bożego,
- Przynosi mi pociechę,
- Umacnia mnie w wierze ale też pozwala zmienić spojrzenia na niektóre wydarzenia,
- Ułatwia mi i mobilizuje do codziennej lektury Słowa, a także pozwala dostrzec, że moje trudności nie są odosobnione.
Serdecznie zapraszamy do naszej wspólnoty!
Ewelina Orłowska
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest przestrzenią dla młodych ludzi, których wspólnym celem jest dążenie do prawdziwego spotkania żywego Boga. KSM zrzesza młodych ludzi między 16. a 30. rokiem życia, którzy pragną od życia czegoś więcej – nie chcą tylko i wyłącznie przejść przez życie wegetując w nim, lecz pragną zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, dzięki ciągłemu kształtowaniu swojej młodości i dążeniu do najlepszej wersji samego siebie.
Zasadniczą misją Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
Podstawą działania w Stowarzyszeniu jest SŁUŻBA – służba Bogu w spotykanych ludziach. Druhowie i druhny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie potrafią myśleć o sobie, zawsze przed słowem JA powinno znajdować się słowo TY – ja odchodzę w cień, żebyś Ty mógł się podnieść i rozwinąć swoje skrzydła dla dobra swojego, Kościoła i narodu.
KSM ma charakter APOSTOLSKI – nastawiony jest na wychodzenie do innych ludzi, po to, aby pozyskać ich dla Chrystusa. Mamy świadczyć o Chrystusie i Jego miłości w każdych przestrzeniach naszego życia i w każdej chwili – w pracy, szkole, na studiach, na imprezie, podczas spotkania ze znajomymi – zawsze.
KSM wychowuje młodych Polaków w duchu PATRIOTYZMU. “Miejcie Polskę w sercu! Modlę się o to, by KSM miał wpływ na losy Polski” – tak brzmią słowa z testamentu śp. ks. prałata Antoniego Sołtysika, Honorowego Asystenta Generalnego KSM. Każdy druh i każda druhna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie wyobraża sobie 11 listopada czy 3 maja bez uczczenia pamięci poległych bohaterów i modlitwy w intencji wolnej Ojczyzny.
KSM to przede wszystkim miejsce kształtowania swojego charakteru i swojej duchowości opartej na formacji osobistej, wspólnotowej i tożsamościowej. KSM to miejsce spotkania drugiego człowieka i Boga, to miejsce poznania i rozwoju swoich pasji, znalezienia swojej drogi i swojego powołania.
Zapraszamy na stronę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Zapraszamy młodzież od 15 lat w każdy piątek o godz. 19:00
Ruch Matki w Modlitwie (Mothers Prayers) powstał w Anglii w 1995 r. Jego założycielką jest Veronica Williams, obecnie 75-letnia matka i babcia, która wobec wielkich zagrożeń współczesnego świata, poczuła wezwanie do szczególnej modlitwy wspólnotowej. Matki powierzają w niej swoje dzieci i wnuki Jezusowi.
Obecnie Matki w Modlitwie działają w ponad 100 krajach świata. Upowszechnianie tego modlitewnego ruchu odbywa się drogą osobistych kontaktów i świadectw matek. Duchowość grupy charakteryzuje całkowite zawierzenie Bogu, prostota i radosne posłuszeństwo Bogu i Kościołowi. Matki w Modlitwie są otwarte dla wszystkich kobiet – matek biologicznych i duchowych. Zachęcamy szczególnie do objęcia duchową adopcją kapłanów i siostry zakonne. Ruch jest także otwarty na matki innych wyznań chrześcijańskich.
Struktura organizacyjna ruchu jest bardzo prosta. Jego podstawą są grupy modlitewne matek, działające w danym kraju. W krajach, gdzie ruch jest szerzej rozwinięty, działają koordynatorki krajowe, pomagają im zwykle koordynatorki regionalne.
Co dwa lata odbywają się międzynarodowe konferencje koordynatorek krajowych.
W Polsce Matki w Modlitwie pojawiły się w 2002 r. Dynamiczny rozwój ruchu datuje się od roku 2009 w Archidiecezji Białostockiej. Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki mianował ks. dra Mirosława Korsaka asystentem kościelnym ruchu. Koordynatorką krajową MwM w Polsce od 2010 r. jest Lucyna Dec z Białegostoku. W listopadzie 2012 r. – po rekomendacji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego (Delegata Komisji Episkopatu Polski ds. ruchów i stowarzyszeń katolickich) - Matki w Modlitwie zostały przyjęte do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
W Polsce działa ok. 70 grup MwM w 15 diecezjach i archidiecezjach. W listopadzie 2011 r. została zorganizowana pierwsza konferencja krajowa w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie k/Białegostoku, a w październiku 2013 r. kolejne konferencje w Warszawie i Wrocławiu. Organizowane są również kwartalne Dni Modlitw o lepszy świat dla dzieci i młodzieży, w które włączają się grupy MwM w wielu miejscach kraju.
W Suwałkach działają grupy Matek w Modlitwie przy parafiach: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz konkatedrze pw. św. Aleksandra.
Spotkania Matek w Modlitwie w naszej parafii odbywają się w każdą ŚRODĘ po Mszy św. o godz. 18.
Zapraszamy na wspólną modlitwę.
Grupy modlitewne składają się zwykle z kilku – kilkunastu kobiet, które spotykają się raz w tygodniu w domach, kościołach lub kaplicach. W grupach obowiązuje zasada poufności i nieudzielania rad.
Podczas spotkania matki – korzystając z modlitewnika – zawsze:
- Modlą się do Ducha św. o prowadzenie spotkania, o ochronę przed złem, o przebaczenie, jedność serc i ducha.
- Czytają fragment Pisma św. , dzielą się refleksją na temat przeczytanego tekstu (jeśli czują taką potrzebę).
- Następnie powierzają swoje dzieci i wnuki Jezusowi, wkładając do koszyka umieszczonego u stóp krzyża imiona dzieci zapisane na białych krążkach papieru. Ten gest – powtarzany na każdym spotkaniu – symbolizuje nasze całkowite oddanie dzieci opiece Bożej. Koszyk symbolizuje dłonie Jezusa, a kółko – bez początku i końca – symbolizuje naszą miłość do dzieci.
- Na koniec spotkania modlą się za ojców dzieci.
Z całego świata – także z Polski – przychodzą świadectwa, potwierdzające, że modlitwy matek są wysłuchiwane. Bóg obdarza dzieci wielkimi łaskami: odzyskują zdrowie, wychodzą z nałogów, nawracają się, następują pojednania z rodzinami, rodzą się długo oczekiwane dzieci. Matki doświadczają przemiany, zyskują pokój serca, pogłębiają wiarę.
Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat.
Św. Augustyn
Ewa Lewoc
Wspólnota: "Przyjaciele Maryi" gromadzi osoby, które oddały się całkowicie w niewolę miłości Jezusowi przez Maryję, przeszły 33 dniowe, indywidualne Rekolekcje Zawierzenia wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort oraz złożyły Akt Zawierzenie się Maryi.
Św. Ludwik pisze m.in., że skoro Jezus przyszedł do nas przez Maryję, to i my powinniśmy podążać do Niego tą samą drogą. Nie ma lepszej. Obiecuje także, że droga „przez Maryję” jest najkrótszą i najskuteczniejszą drogą do nieba.
Dlatego członkowie Wspólnoty zawierzają i oddają Niepokalanej wszystko – ciało i duszę, dobra zewnętrzne i wewnętrzne, zasługi wynikające z dobrego postępowania i pokuty, cnoty i dobre uczynki. Jest to oddanie się Maryi w niewolę – niewolę miłości, tak, aby przez Nią całkowicie należeć do Jezusa.
Zewnętrznym znakiem przynależności do Maryi, jest dla wielu osób, stalowy łańcuszek noszony na nadgarstku.
Formacja
Członkowie spotykają się w małych grupach formacyjnych, raz w miesiącu. Podstawową lekturą do rozważań jest „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, napisany w XVIII wieku przez francuskiego Jezuitę, św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
Każdy indywidualnie praktykuje codzienną modlitwę różańcową i rozważa Słowo Boże, wspólnotowo uczestniczy w nabożeństwach Pierwszych Sobót Miesiąca i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wspólnota prowadzi też formację animatorów, uczestniczy w Dniach Skupienia, rekolekcjach i Pielgrzymce Zawierzenia 15 sierpnia.
Koordynatorem i opiekunem Wspólnoty jest ks. Szymon Klimaszewski.
Na terenie Suwałk Wspólnota gromadzi się przy parafiach:
1. Chrystusa Króla, ul. Papieża Jana Pawła II 3,
pierwsza środa miesiąca, po Mszy św. o 17:00, spotkanie w salce parafialnej
2. Matki Bożej Królowej Męczenników, ul. Aleksandry Piłsudskiej 1
druga środa miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
3. św. Aleksandra, ul. Emilii Plater 18,
czwarta środa miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
4. bł. Anieli Salawy, ul. Łanowa 13,
pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. o godz. 18:00, spotkanie w Betanii
5. Kazimierza Królewicza, ul. Witosa 8,
drugi czwartek miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
Pomagamy w zorganizowaniu 33 dniowych rekolekcji Zawierzenia w parafii (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z proboszczem danej parafii). Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 693 556 657
„Ewangelizacja, formacja, wspólnota, służba”
Anna Harmuszkiewicz
Schola młodzieżowa przy parafii św. Aleksandra w Suwałkach posługuje śpiewem podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 16.00. Do scholi należą dziewczęta, głównie z grupy osób przygotowujących się do bierzmowania. Poprzez uczestnictwo w grupie pragną w sposób czynny i świadomy budować wspólnotę Kościoła. Zadaniem scholii parafialnej jest przygotowanie śpiewu liturgicznego, który stanowi pomoc w przeżywaniu Mszy św. Dlatego podczas wybierania repertuaru uwzględniamy teksty czytań mszalnych, przypadających na daną niedzielę. Poszerzamy i doskonalimy swój warsztat śpiewów liturgicznych ucząc się nowych pieśni. Formacja grupy polega na budzeniu w młodych osobach radości i poczucia dumy z faktu bycia Dzieckiem Bożym i na służbie Bogu przez uświetnienie liturgii Mszy świętej. Integracyjnym elementem scholi są wspólne spotkania i różne przedsięwzięcia, dzięki którym poznajemy siebie i budujemy wspólnotę.
Za scholę odpowiada Ela Stasińska przy wsparciu s. Dawidy Prusińskiej CST. Próby odbywają się w każdy piątek o godz. 19.00 w auli za kościołem parafialnym.
Wszystkie osoby chętne, które przez śpiew pragną wielbić Pana Boga oraz doświadczyć nowych znajomości i wspólnoty, serdecznie zapraszamy na scholę.
s. Dawida Prusińska CST
Stowarzyszenie Wspólnota Nowego Przymierza
Proces Dzieje II
STOWARZYSZENIE jest Wspólnotą ewengelizacyjną. Posiada status międzynarodowy - jest Międzynarodowym Prywatnym Stowarzyszeniem Wiernych - istnieje od 1974 roku . Autorkami tego dzieła są Siostry Franciszkanki - Angeline Bukowiecki i Brigide Maierotto ze Zgromadzenia Sióstr Nowego Przymierza w Denver (Kolorado – USA).
Żywy Różaniec jest wspólnotą, która w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy (za: Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”.
W naszej parafii jest to najstarsza wspólnota modlitewna. W zapiskach kroniki Wspólnot Różańcowych, w dn. 9 stycznia 1986 r. czytamy: „W parafii św. Aleksandra w Suwałkach, która liczy ok. 30 tysięcy wiernych, jest ponad 250 kółek Różańcowych. Róże spotykają się raz w miesiącu w poszczególnych domach. Proboszczem parafii św. Aleksandra jest ks. Prałat Kazimierz Hamerszmit, opiekunem ks. Stefan Dmoch, a ojcem duchownym ks. Kazimierz Zawadzki”.
Natomiast ks. Kazimierz Hamerszmit, ówczesny proboszcz i opiekun Żywego Różańca, dziś Sługa Boży, 25 maja 1988 r., zapisał w kronice takie słowa: „Każdy gorliwy katolik wśród różnych praktyk religijnych na pewno odmawia różaniec... Wspólna modlitwa to potęga. Modlitwa różańcowa pobożnie odmawiana umacnia wiarę i przyczynia się do aktywności parafian w ich życiu i zabezpieczy przed mocami ciemności".
Ryta Folejewska