Apostolstwo Dobrej Śmierci, zwane także Stowarzyszeniem Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, jest zrzeszeniem modlitewnym, które przypomina o pilnej konieczności dobrego przygotowania się do ostatecznego spotkania z Bogiem. Papież Benedykt XV powiedział, że "jest to jakby ostatnia deska ratunku dla niejednej zabłąkanej duszy". Apostolstwo Dobrej Śmierci jest stowarzyszeniem uniwersalnym, ale należą do niego głównie osoby starsze.
Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać.
W naszej parafii istnieją 3 kręgi Domowego Kościoła, za które odpowiadają ks. Antoni Skowroński, proboszcz, ks. Wojciech Kondratowicz i ks. Radosław Orchowski.
Spotkania: Czwartki po mszy wieczornej w salce za kościołem św. Aleksandra
Kontakt: ks. Radosław Orchowski
Wspólnota dzielenie się Słowem Bożym powstała jako odpowiedź na głos w sercach parafian i potrzebę wspólnoty ludzi szukających głębszego spotkania z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z Panem.
Rozważając codziennie fragment Pisma Świętego z danego dnia, staramy się budować naszą relację ze Słowem Żywym i odnajdywać to osobiste przesłanie odnoszące się do naszego życia. Czasem bardzo nieporadnie szukamy obecności Boga w naszych codziennościach, uczymy się otwierania serca i przyjmowania darów Ducha Świętego płynących z lektury Pisma Świętego. Zapraszamy wszystkich chcących pogłębić swoją relację z Bogiem poprzez wspólnotę.
Co nam daje cotygodniowe spotkanie?
wypowiedzi uczestników
- Pogłębienie wiary i odkrywania bogactwa Słowa Bożego,
- Przynosi mi pociechę,
- Umacnia mnie w wierze ale też pozwala zmienić spojrzenia na niektóre wydarzenia,
- Ułatwia mi i mobilizuje do codziennej lektury Słowa, a także pozwala dostrzec, że moje trudności nie są odosobnione.
Serdecznie zapraszamy do naszej wspólnoty!
Ewelina Orłowska
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest przestrzenią dla młodych ludzi, których wspólnym celem jest dążenie do prawdziwego spotkania żywego Boga. KSM zrzesza młodych ludzi między 16. a 30. rokiem życia, którzy pragną od życia czegoś więcej – nie chcą tylko i wyłącznie przejść przez życie wegetując w nim, lecz pragną zmieniać otaczającą ich rzeczywistość, dzięki ciągłemu kształtowaniu swojej młodości i dążeniu do najlepszej wersji samego siebie.
Zasadniczą misją Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
Podstawą działania w Stowarzyszeniu jest SŁUŻBA – służba Bogu w spotykanych ludziach. Druhowie i druhny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie potrafią myśleć o sobie, zawsze przed słowem JA powinno znajdować się słowo TY – ja odchodzę w cień, żebyś Ty mógł się podnieść i rozwinąć swoje skrzydła dla dobra swojego, Kościoła i narodu.
KSM ma charakter APOSTOLSKI – nastawiony jest na wychodzenie do innych ludzi, po to, aby pozyskać ich dla Chrystusa. Mamy świadczyć o Chrystusie i Jego miłości w każdych przestrzeniach naszego życia i w każdej chwili – w pracy, szkole, na studiach, na imprezie, podczas spotkania ze znajomymi – zawsze.
KSM wychowuje młodych Polaków w duchu PATRIOTYZMU. “Miejcie Polskę w sercu! Modlę się o to, by KSM miał wpływ na losy Polski” – tak brzmią słowa z testamentu śp. ks. prałata Antoniego Sołtysika, Honorowego Asystenta Generalnego KSM. Każdy druh i każda druhna Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie wyobraża sobie 11 listopada czy 3 maja bez uczczenia pamięci poległych bohaterów i modlitwy w intencji wolnej Ojczyzny.
KSM to przede wszystkim miejsce kształtowania swojego charakteru i swojej duchowości opartej na formacji osobistej, wspólnotowej i tożsamościowej. KSM to miejsce spotkania drugiego człowieka i Boga, to miejsce poznania i rozwoju swoich pasji, znalezienia swojej drogi i swojego powołania.
Zapraszamy na stronę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Zapraszamy młodzież od 15 lat w każdy piątek o godz. 19:00
Wspólnota: "Przyjaciele Maryi" gromadzi osoby, które oddały się całkowicie w niewolę miłości Jezusowi przez Maryję, przeszły 33 dniowe, indywidualne Rekolekcje Zawierzenia wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort oraz złożyły Akt Zawierzenie się Maryi.
Św. Ludwik pisze m.in., że skoro Jezus przyszedł do nas przez Maryję, to i my powinniśmy podążać do Niego tą samą drogą. Nie ma lepszej. Obiecuje także, że droga „przez Maryję” jest najkrótszą i najskuteczniejszą drogą do nieba.
Dlatego członkowie Wspólnoty zawierzają i oddają Niepokalanej wszystko – ciało i duszę, dobra zewnętrzne i wewnętrzne, zasługi wynikające z dobrego postępowania i pokuty, cnoty i dobre uczynki. Jest to oddanie się Maryi w niewolę – niewolę miłości, tak, aby przez Nią całkowicie należeć do Jezusa.
Zewnętrznym znakiem przynależności do Maryi, jest dla wielu osób, stalowy łańcuszek noszony na nadgarstku.
Formacja
Członkowie spotykają się w małych grupach formacyjnych, raz w miesiącu. Podstawową lekturą do rozważań jest „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, napisany w XVIII wieku przez francuskiego Jezuitę, św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
Każdy indywidualnie praktykuje codzienną modlitwę różańcową i rozważa Słowo Boże, wspólnotowo uczestniczy w nabożeństwach Pierwszych Sobót Miesiąca i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wspólnota prowadzi też formację animatorów, uczestniczy w Dniach Skupienia, rekolekcjach i Pielgrzymce Zawierzenia 15 sierpnia.
Koordynatorem i opiekunem Wspólnoty jest ks. Szymon Klimaszewski.
Na terenie Suwałk Wspólnota gromadzi się przy parafiach:
1. Chrystusa Króla, ul. Papieża Jana Pawła II 3,
pierwsza środa miesiąca, po Mszy św. o 17:00, spotkanie w salce parafialnej
2. Matki Bożej Królowej Męczenników, ul. Aleksandry Piłsudskiej 1
druga środa miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
3. św. Aleksandra, ul. Emilii Plater 18,
czwarta środa miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
4. bł. Anieli Salawy, ul. Łanowa 13,
pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. o godz. 18:00, spotkanie w Betanii
5. Kazimierza Królewicza, ul. Witosa 8,
drugi czwartek miesiąca, po Mszy św. o 18:00, spotkanie w salce parafialnej
Pomagamy w zorganizowaniu 33 dniowych rekolekcji Zawierzenia w parafii (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z proboszczem danej parafii). Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 693 556 657
„Ewangelizacja, formacja, wspólnota, służba”
Anna Harmuszkiewicz
Schola młodzieżowa przy parafii św. Aleksandra w Suwałkach posługuje śpiewem podczas niedzielnej Mszy św. o godz. 16.00. Do scholi należą dziewczęta, głównie z grupy osób przygotowujących się do bierzmowania. Poprzez uczestnictwo w grupie pragną w sposób czynny i świadomy budować wspólnotę Kościoła. Zadaniem scholii parafialnej jest przygotowanie śpiewu liturgicznego, który stanowi pomoc w przeżywaniu Mszy św. Dlatego podczas wybierania repertuaru uwzględniamy teksty czytań mszalnych, przypadających na daną niedzielę. Poszerzamy i doskonalimy swój warsztat śpiewów liturgicznych ucząc się nowych pieśni. Formacja grupy polega na budzeniu w młodych osobach radości i poczucia dumy z faktu bycia Dzieckiem Bożym i na służbie Bogu przez uświetnienie liturgii Mszy świętej. Integracyjnym elementem scholi są wspólne spotkania i różne przedsięwzięcia, dzięki którym poznajemy siebie i budujemy wspólnotę.
Za scholę odpowiada Ela Stasińska przy wsparciu s. Dawidy Prusińskiej CST. Próby odbywają się w każdy piątek o godz. 19.00 w auli za kościołem parafialnym.
Wszystkie osoby chętne, które przez śpiew pragną wielbić Pana Boga oraz doświadczyć nowych znajomości i wspólnoty, serdecznie zapraszamy na scholę.
s. Dawida Prusińska CST
Stowarzyszenie Wspólnota Nowego Przymierza
Proces Dzieje II
STOWARZYSZENIE jest Wspólnotą ewengelizacyjną. Posiada status międzynarodowy - jest Międzynarodowym Prywatnym Stowarzyszeniem Wiernych - istnieje od 1974 roku . Autorkami tego dzieła są Siostry Franciszkanki - Angeline Bukowiecki i Brigide Maierotto ze Zgromadzenia Sióstr Nowego Przymierza w Denver (Kolorado – USA).
Żywy Różaniec jest wspólnotą, która w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy (za: Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”.
W naszej parafii jest to najstarsza wspólnota modlitewna. W zapiskach kroniki Wspólnot Różańcowych, w dn. 9 stycznia 1986 r. czytamy: „W parafii św. Aleksandra w Suwałkach, która liczy ok. 30 tysięcy wiernych, jest ponad 250 kółek Różańcowych. Róże spotykają się raz w miesiącu w poszczególnych domach. Proboszczem parafii św. Aleksandra jest ks. Prałat Kazimierz Hamerszmit, opiekunem ks. Stefan Dmoch, a ojcem duchownym ks. Kazimierz Zawadzki”.
Natomiast ks. Kazimierz Hamerszmit, ówczesny proboszcz i opiekun Żywego Różańca, dziś Sługa Boży, 25 maja 1988 r., zapisał w kronice takie słowa: „Każdy gorliwy katolik wśród różnych praktyk religijnych na pewno odmawia różaniec... Wspólna modlitwa to potęga. Modlitwa różańcowa pobożnie odmawiana umacnia wiarę i przyczynia się do aktywności parafian w ich życiu i zabezpieczy przed mocami ciemności".
Ryta Folejewska