Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
Założycielem DK jest Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem s. Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się, pierwsza oaza, która zapoczątkowała rozwój ruchu.
W Suwałkach pierwszy krąg DK powstał w 1979 roku.
CZŁONKOWIE DK
Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać. „Równi usługują równym” (Humane vitae,26).
DUCHOWOŚĆ DK
Duchowość DK to duchowość małżeńska, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia, życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem, życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego, dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi, postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów.
Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą następujące elementy formacyjne, zobowiązania: codzienna modlitwa osobista, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska, codzienna modlitwa rodzinna, comiesięczny dialog małżeński, reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną), uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych. Dzięki wprowadzaniu w życie tych elementów następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.
KRĄG
Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa — dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora, doradcy i opiekuna duchowego. Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i składa się z następujących części:
- dzielenie się życiem (dzielenie się wydarzeniami, radościami, troskami podczas symbolicznego posiłku),
- modlitwa (dzielenie się Ewangelią lub inne formy spotkania ze słowem Bożym, tajemnica różańca),
- formacja (dzielenie się w atmosferze modlitwy realizacją zobowiązań, to znaczy osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego, omówienie nowego tematu)
REKOLEKCJE
Do istoty pracy formacyjnej w kręgach należy również uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach organizowanych przez DK, rekolekcjach 15-dniowych I, II, III stopnia (oazach rodzin), kilkudniowych Oazach Rekolekcyjnych Animatorów Rodzin (ORAR l i II stopnia), rekolekcjach ewangelizacyjnych i tematycznych.
Rekolekcje te przeznaczone są dla małżonków wraz z dziećmi, jeśli nie ma przeszkód organizacyjnych.
INFORMACJE
Kręgi Domowego Kościoła obecne są we wszystkich diecezjach w Polsce i w wielu krajach Europy m. in. w Niemczech, Austrii, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Litwie, a także w USA i Kanadzie.
W naszej diecezji kręgi DK są w sześciu rejonach: Suwałki, Augustów, Ełk, Giżycko, Gołdap, i Biała Piska – Pisz.
W Suwałkach obecnie jest 14 kręgów (stałych) DK oraz 3 pilotowane. Przy naszej parafii są 3 kręgi.
Więcej informacji o Domowym Kościele można znaleźć na stronie Domowego Kościoła i stronie diecezjalnej DK
Można też nawiązać kontakt z Sekretariatem DK:
Dom Rekolekcyjny
ul. Jagielońska 100
34-450 Krościenko n. Dunajcem
tel.: (0 18) 262 39 42
e-mail:
lub z parą rejonową DK rejonu Suwałki:
Anna i Jan Szymczyk - tel.: 501 385 972
JEŻELI CHCECIE… umacniać swoją wiarę pielęgnować miłość małżeńską nauczyć się rozwiązywania konfliktów nawiązać głębszy kontakt z dziećmi doświadczyć życia we wspólnocie …ZAPRASZAMY!
ŚWIADECTWA
*** Uczestnictwo w DK odnowiło i pogłębia naszą wzajemną miłość, umacnia naszą wiarę i miłość do Jezusa.
*** Życie we wspólnocie DK daje nam wiele radości, pozwala odczuć, że nie jesteśmy sami. Uczymy się odwagi do przyznawania się do naszych przekonań, do dawania świadectwa wiary wobec innych.
*** Od czasu naszego uczestnictwa w rekolekcjach DK nasze życie zaczęło się zmieniać. Przede wszystkim odnaleźliśmy siebie. Poznaliśmy piękno miłości małżeńskiej, którego wcześniej nie znaliśmy. Umiemy docenić odmienność darów, jakimi nas Bóg obdarzył.
*** Po rekolekcjach widzę konieczność pogłębienia wiary w moim życiu, potrzebę przybliżenia się do Chrystusa przez Ewangelię, aby żyć z Nim, dla Niego na co dzień.
*** Byliśmy bliscy rozejścia się. Dialog małżeński, wzorowanie się na Chrystusie, pomogły nam zmienić nasze życie. Wspólna modlitwa zjednoczona z cierpiącym Chrystusem połączyła nas duchowo.
*** Staliśmy się bardziej cierpliwi i wyrozumiali dla siebie i dla naszych dzieci. Bardziej dostrzegamy ich potrzeby, nie tylko te materialne, ale i duchowe. Poświęcamy więcej czasu na rozmowy z nimi. Zapraszamy je od czasu do czasu do wspólnego dialogu małżeńskiego, który przekształca się wówczas w dialog rodzinny.
opr. Grażyna i Marian Szejda