W niedzielę 18 czerwca 2023 r. w strugach deszczu rozpoczęły się modlitwą różańcową o godz. 11.30 obchody III Kongresu Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Kościelnych Diecezji Ełckiej, a po nim uroczysta Msza św. sprawowana przez biskupa Dariusza Zalewskiego.
Po zakończeniu Mszy św. na placu parafialnym przy konkatedrze św. Aleksandra, za wstawiennictwem Sł. Bożego Kazimierza Hamerszmita, zanoszonej do Boga przez organizatorów – ustał deszcz i rozpoczął się parafialny Festyn pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”
Licznie zgromadzonych uczestników Festynu powitał ksiądz proboszcz Antoni Skowroński, a błogosławieństwa na dobre wspólnotowe spędzenie czasu udzielił biskup Dariusz Zalewski.
Po oficjalnym rozpoczęciu i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Kongresu: „Wstańcie, chodźmy!” pod przewodnictwem s. Dawidy Prusińskiej CST i ks. Wojciecha Kondratowicza z repertuarem wystąpiły dzieci z parafialnej scholii, którą prowadzi s. Jolanta Kopiczko CST przy akompaniamencie gitarowym pana Dariusza Saweliewa.
Kolejny występ małych aktorów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej przygotowała s. Teresa Kalska CST. Dzieci zaprezentowały scenkę pt. „Rodzina naszą miłością”. Występy dzieci zakończyły tańce uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz. Blok taneczny przygotowała p. Małgorzata Słabińska.
Szczęśliwe dzieci z całej parafii i nie tylko korzystały z wielu atrakcji przygotowanych przez Siostry Terezjanki. Była foto budka, malowanie twarzy, plecenie warkoczy, malowanie kredą: „Jak wyobrażam sobie niebo?”, i wiele innych. Siostra Karolina Śliżewska CST, Dyrektor Świetlicy im. Dzieciątka Jezus w Suwałkach udostępniła do zabaw atrakcyjny sprzęt do jazdy (riksze, gokarty, hulajnogi, koniki, i inne pojazdy).
Każdy z uczestników Festynu mógł zjeść zupę grochową przygotowaną przez organizatorów i zupę gulaszową sponsorowaną przez Restaurację Rozmarino, poczęstować się kawałkiem pysznego ciasta, które przygotowały wspólnoty z parafii konkatedralnej jak również parafii NSJ. Były napoje i słodycze.
Każdy z uczestników Festynu mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród propozycji znalazło się stoisko z ciekawymi książkami, które można było wziąć do domu. Książki rozeszły się, jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Uczestnicy Festynu mogli również zapoznać się z istniejącymi grupami, wspólnotami i ruchami działającymi w naszej parafii, dzięki przygotowanej na tę okoliczność ulotce informacyjnej.
Kolejnym punktem parafialnego Festynu był występ chóru z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Złota Jesień”, który zaśpiewał kilka pieśni przy akompaniamencie wspaniałego akordeonisty, kierownika muzycznego chóru pana Piotra Skowrońskiego. Liderem chóru jest pani Ludmiła Karłowicz, a zastępcą pani Elżbieta Czerniawska – Wąsowicz. W repertuarze wspaniałego chóru mogliśmy usłyszeć utwory: „Czarna Madonna”, „Polskie Kwiaty”, „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Lazurowa zatoka”, „Barka”.
W jednym ze stoisk można było obejrzeć wystawę rękodzieła wykonaną z papieru przez panią Wandę Klimaszewską z UTW.
Po występach chóru „Złota Jesień” na scenie pojawił się kolejny artysta z akordeonem – pan Krzysztof Jankowski, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Olecku, który swoim graniem i śpiewem rytmicznych, znanych piosenek „porwał” ludzi do śpiewu i tańca.
Wspaniałym przeżyciem były scenki ewangelizacyjne przygotowane przez państwa Grażynę i Mariana Szejdów wprowadzających widzów w zadumę i przemyślenia nad czasem poświęconym modlitwie, nad grzechem i sensem życia. Państwo Szejda nie tylko przygotowali wspólnie z wolontariuszami scenki ewangelizacyjne, ale również z pomocą wolontariuszy nauczyli wszystkich zebranych tańców integracyjnych. Zgromadzenie na placu chętnie zatańczyli „Belgijkę”, „Polkę Rayana” i „Such a happy day”.
W godzinie Miłosierdzia Bożego Moderator Miasta Suwałk, proboszcz parafii NSJ ks. Jarema Sykulski wspólnie z wiernymi odmówił Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Kolejną atrakcją Festynu był wspaniały występ Zespołu „Szymczyk i przyjaciele” z mocnym, energicznym śpiewem zespołu, grą na instrumentach, który był słyszalny nie tylko na placu parafialnym, ale chyba w całym mieście. Wielkie brawa dla energicznego zespołu.
W podziękowaniu Panu Bogu za wspólnie miły spędzony czas były tańce uwielbienia, które przygotowali i poprowadzili Państwo Grażyna i Marian Szejda.
Na zakończenie Festynu ksiądz proboszcz Antoni Skowroński bardzo serdecznie podziękował organizatorom, sponsorom i wszystkim uczestnikom Festynu, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.
Konferansjerem prowadzonego w dniu 18 czerwca br. Festynu parafialnego była niezastąpiona pani Krystyna Brzozowska, której dziękujemy za energiczność i dynamikę prowadzonego Festynu [red.]
Krystyna Brzozowska