Za nami wielka modlitwa ekspiacyjna i przebłagalna - 24 Godziny Męki Pańskiej za grzechy narodu polskiego oraz modlitwa prośby o błogosławieństwo Boże i pomyślność dla Polski. Nabożeństwo odbyło się 6-7 września w parafii konkatedralnej w Suwałkach i tym samym nasza parafia włączyła się w ogólnopolską inicjatywę modlitewną, w której wzięło udział kilkanaście parafii z różnych stron Polski.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się 6 października o godz. 16.00 Mszą św. wotywną o św. Andrzeju Bobola pod przewodnictwem ks. Jacka Łukaszewicza, który w słowie wprowadzenia powiedział: "Rozpoczynamy tą msza św. rozważanie Męki Pańskiej. Chcemy dotknąć tej tajemnicy miłości Boga do człowieka, które dokonało się przez cierpienie, przez mękę i śmierć. To jest coś wyjątkowego, że możemy zbliżać się do szczególnych tajemnic męki Jezusa Chrystusa, ponieważ one w gruncie rzeczy pokazują nam miłość. Chcemy nasze rozważania ofiarować w intencji naszej Ojczyzny, za nas, naszych bliskich. To jest szczególne wypełnienie czwartego przykazania: Czcij ojca swego i matkę swoją. Naszą Ojczyzną jest Polska, to jest nasza matka. Naszym obowiązkiem jest wypełnić to przykazanie, by obdarzyć swoją miłością Ojczyznę - Polskę".

Podczas Mszy św. w znaku relikwii towarzyszył św. Andrzej Bobola, patron Polski. Na zakończenie Eucharystii wierni mogli oddać Jemu cześć poprzez ich ucałowanie. Zaraz po skończonej Mszy św. została odczytana pierwsza godzina Męki Pańskiej a następnie kontynuowana przez kolejne pełne godziny, aż do soboty 7 października do godz. 17.00. Przez 24 godziny, wierni rozważali mękę Pańską od momentu pożegnania Jezusa z Matką Najświętszą aż do złożenia do grobu. 

Z pobożnym rozważaniem 24 godzin Męki Pańskiej według Luizy Piccarrety Pan Jezus związał szereg obietnic dla dusz: „dam im te same zasługi, jak gdybym to Ja sam cierpiał Mękę” . W innym miejscu ostrzegł: „te «Godziny» utrzymują niebo i ziemię w harmonii, powstrzymując Mnie przed rozbiciem świata na kawałki”. Nabożeństwa pasyjne obecne są w Kościele od wielu wieków. Tematyce Męki Pańskiej poświęcono również szereg książek. L. Piccarreta - określana mianem jednej z największych mistyczek XX w. - zaznaczała jednak, iż spisane przez L. Piccarrety „Godziny” nie mają na celu odtwarzania historii Męki, ale zadośćuczynienie!

Dziękujemy wszystkim za obecność, wytrwałość i ducha modlitwy. Niech ufan modlitwa za Polskę przyniesie jej pomyślność i hojne błogosławieństwo.

s. Dawida Prusińska CST