31 maja br. w Piszu odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej. Na spotkanie przybyło ponad trzy tysiące młodych ludzi, wśród których była również młodzież konkatedry suwalskiej. Przybyli oni wraz z ks. Wojciechem Kondratowiczem i s. Dawidą Prusińską.

 Spotkaniu towarzyszyły: adoracja Najświętszego Sakramentu, świadectwa, katecheza oraz Msza Święta, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W tym roku Diecezjalny Dzień Młodzieży wpisuje się w bezpośrednie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (Lizbona 2023), którym przyświeca hasło: Maryja wstała i poszła z pośpiechem.

Koncert profilaktyczny o nazwie „Ku wolności” zagrali Wyrwani z Niewoli. Poprzez swoje świadectwo oraz ewangelizacyjną muzykę hip-hopową chcą ukazywać młodym ludziom piękno życia w wolności od wszelkich form uzależnień, w oparciu o chrześcijańskie wartości.

O wartości Sakramentów i smakowaniu Boga w Spowiedzi i Eucharystii mówił do młodych ks. Piotr Jarosiewicz, duszpasterz młodzieży diecezji drohiczyńskiej, katecheta, rekolekcjonista, ewangelizator na TikToku. W konferencji odniósł się do przykładu Izraelitów przemierzających drogę z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Mówił: „Na pustyni Bóg karmił ich manną i ona miała 3 smaki. Pierwszy: była bez smaku – czasem sakramenty nie mają dla nas smaku. Ale ważne jest to, byśmy się nimi karmili pomimo braku smaku Boga. Dalej manna miała smak: jak mleko i miód – zaczynała powoli smakować i dalej manna miała smak taki, jaki każdy chciał by miała. Każdy z was z czymś do Pisza przyjechał, każdy ma swoją drogę i na tej drodze Bóg chce się z nim spotkać i dać mu osobiste doświadczenie”.

Dopełnieniem konferencji ks. Piotra było świadectwo Natalii dziewczyny z TikToka, która przyjechała ponad 400 km do Drohiczyna na spowiedź. Bóg w sakramentach dał jej dar uzdrowienia. Dziś może chodzić i cieszyć się życiem. A od tamtej spowiedzi wszystko w jej życiu się zmieniło.

Kulminacyjnym punktem Diecezjalnych Dni Młodych była Eucharystia na placu przed świątynią parafii pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej  sprawowana przez ordynariusza diecezji ełckiej bp. Jerzego Mazura. Współkoncelebrowali biskupi z Papui Nowej Gwinei: bp Józef Roszyński i bp Walenty Gryka oraz bp Krzysztof Białasik z Boliwii. W homilii biskup ełcki podziękował młodym ludziom, że wstali z kanapy, podjęli trud, wyruszyli w drogę i przyjechali do Pisza. „Jeśli ktoś wyrusza w drogę, już jest uczniem misjonarzem. Jeśli stoisz w miejscu, przegrałeś. Nie baliście się zaryzykować i iść” – powiedział bp Mazur. „Wasze marzenie nazywa się Jezus. To konkretne marzenie, które jest Osobą. Chrześcijaństwo to osoba, która mnie bardzo umiłowała, która pragnie i prosi o moją miłość. Tylko to, co się miłuje, może być zbawione” – dodał.

Na zakończenie Eucharystii biskup Mazur dokonał liturgicznego posłania Aleksandry Dźwilewskiej misjonarki świeckiej pochodzącej z diecezji ełckiej (Olecko), do Ekwadoru. Dnia 23 kwietnia 2023 r. w Gnieźnie otrzymała ona krzyż misyjny.

Po Mszy św. biskup Jerzy Mazur odebrał życzenia od przedstawicieli młodzieży z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. 

Diecezjalne Spotkanie Młodych zakończyło się wspólną agapą.