W sobotę 9 listopada odbył się pogrzeb śp. ks. prał. Stanisława Wysockiego. Przeżył 86 lat w tym 60 w kapłaństwie. Od 2009 r. jako emeryt zamieszkał, a od 2015 r. zaczął posługiwać duszpastersko w parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Dziękujemy Bogu za dar jego życia i wszelkie dobro, jakie za jego przyczyną stało się naszym udziałem.
Publikujemy Curriculum vitae śp. księdza prałata Stanisława, który wpisał się w pamięć wielu osób jako niezłomny kapłan, duchowy przewodnik oraz społecznik.
CURRICULUM VITAE
Śp. Ks. Prał. Stanisław Wysocki (1.03.1938-7.11.2024)
Stanisław Wysocki urodził się 1 marca 1938 roku w Białej Wodzie, w wielodzietnej rodzinie Ludwika i Józefy; został ochrzczony w parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach 13 marca 1938 roku;
Działania wojenne i okupacja sowiecka odcisnęły się bolesnym piętnem na rodzinie Stanisława – gdy miał 7 lat sowieci aresztowali i wywieźli jego ojca i dwie starsze siostry. Dzieci zostały wychowane więc przez matkę. Stanisław uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Białej Wodzie, był ministrantem.
W Suwałkach ukończył Liceum Ogólnokształcące i gdy w 1958 roku otrzymał świadectwo dojrzałości zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W podaniu do Seminarium napisał, że ma „szczerą chęć oddania się pracy nad zbawianiem dusz w kapłaństwie Chrystusowym”. Podczas 6-letniej formacji seminaryjnej otrzymał przepisane prawem posługi liturgiczne, ukończył studia filozoficzno-teologiczne i dnia 14 marca 1964 roku otrzymał w Łomży święcenia diakonatu. Zaledwie dwa miesiące później, 23 maja 1964 roku, diakon Stanisław Wysocki został wyświęcony na kapłana w Katedrze Łomżyńskiej przez posługę Biskupa Łomżyńskiego Czesława Falkowskiego.
Pierwsza placówka wikariuszowska ks. Stanisława, to parafia Czerwin, gdzie pracował w latach 1964-1966; kolejno pracował jako wikariusz w parafiach: Sejny (1966-1973), Bargłów Kościelny (1973-1974), oraz Łomża – parafia katedralna (1974-1982) gdzie m.in. posługiwał jako Rejonowy Duszpasterz Służby Zdrowia oraz Diecezjalny Referent ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Opiekował się również duszpastersko kościołem Najświętszej Maryi Panny w Łomży. Ukończył studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i otrzymał tytuł magistra teologii, zaś w latach 1980-1982 był kapelanem Łomżyńskiego NSZZ „Solidarność”.
Od 19 czerwca 1982 roku ks. Stanisław Wysocki został mianowany proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Puchałach. Podobnie jak wcześniej, dał się poznać jako gorliwy duszpasterz zatroskany o wystrój świątyń, którymi się opiekował. Dokończył budowę wraz z wystrojem kościoła parafialnego Puchałach, oraz kaplic w Wygodzie i Pruszkach.
24 listopada 1986 roku na prośbę biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza, Stolica Apostolska obdarzyła ks. Stanisława Wysockiego tytułem Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości.
W strukturach Diecezji Łomżyńskiej ks. prał. Stanisław Wysocki należał do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz od 1991 roku jako Kanonik Honorowy, przynależał do Kapituły Katedralnej Łomżyńskiej.
W roku 1992, ze względu na reformę administracyjną Kościoła w Polsce, ks. prał. Stanisław Wysocki został zwolniony z urzędu proboszcza w Puchałach i inkardynowany do nowopowstałej Diecezji Ełckiej. Z dniem 4 lipca 1992 roku został mianowany proboszczem parafii katedralnej pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku, w której posługiwał do 1 lipca 2004 roku. Jako Proboszcz Parafii Katedralnej, Ks. Stanisław został włączony w poczet kanoników gremialnych Kapituły Katedralnej w Ełku, organizował w Katedrze Ełckiej wiele uroczystości diecezjalnych, oraz przyjmował Św. Jana Pawła II w roku 1999. Dwa lata wcześniej (15 lutego 1997) Stolica Apostolska obdarzyła go godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.
Od 1 lipca 2004 roku, do czasu swej kapłańskiej emerytury, tj. do 1 września 2009 roku ks. prał. Stanisław Wysocki pełnił urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Augustowie.
W strukturach Diecezji Ełckiej ks. prał. Stanisław Wysocki pełnił wiele funkcji i posług, m.in. był Przewodniczący Komisji Synodalnej I Synodu Diecezji Ełckiej, Komisji ds. Architektury i Sztuki Sakralnej, należał do Komitetu Organizacyjnego Przyjęcia w Diecezji Ełckiej Ojca Świętego Jana Pawła II, do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, Rady ds. Ekonomicznych, Diecezjalnej Komisji ds. Święceń i posług i Dziekanem Dekanatu Katedralnego pw. MB Fatimskiej w Ełku.
Na czas emerytury kapłańskiej ks. prał. Stanisław Wysocki zamieszkał w Suwałkach, czynnie posługiwał duszpastersko wspomagając okoliczne parafie, a zwłaszcza parafię konkatedralną pw. św. Aleksandra w Suwałkach.
Od 2009 roku był założycielem i Prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tej działalności poświecił swoje siły, by nie została zatracona pamięć o tej komunistycznej zbrodni i by można było odkrywać o niej prawdę historyczną.
Dnia 7 listopada 2024 roku Pan życia i śmierci powołał do siebie śp. ks. prał. Stanisława Wysockiego w 86. roku życia i 60. roku kapłaństwa.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w następującym porządku:
piątek, 8 listopada 2024 – Suwałki, kościół pw. św. Aleksandra
19.00 – Msza św. żałobna pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Dariusza Zalewskiego, Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej
sobota, 9 listopada 2024 – Suwałki, kościół pw. św. Aleksandra
wystawienie trumny z ciałem o godz. 10:00 i czuwanie modlitewne
12.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, kazanie okolicznościowe wygłosi J. E. Ks. Arcybiskup Józef Michalik, Arcybiskup Senior Archidiecezji Przemyskiej.
Requiescat in pace
Ks. Marcin Maczan
Kanclerz Kurii