Od wielu lat z inicjatywy Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej przy parafii św. Aleksandra 1 listopada na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej są prowadzone kwesty, z których dochód przeznaczony jest na renowację zniszczonych zabytkowych grobów. 

Do tej pory za pieniądze zebrane podczas kwest odnowiono m.in. jeden z najstarszych na parafialnym cmentarzu dziewiętnastowieczny nagrobek komisarza Sylwestra Obrębskiego, wykonano tablice oraz odlewy żeliwne, głównie krzyży, odnowiono też ogrodzenie żeliwne i pomnik Franciszka Lotuszyńskiego, kopułę nagrobka doktora Feliksa Drzewińskiego i grób rodzinny Drzewińskich oraz nagrobek Pauliny Święcickiej, pomnik małżonków Sulnickich, a także odrestaurowano nagrobek Kazimierza Monkiewicza (zm. 1891 r.). 

Rosnąca z roku na rok wartość zbieranych podczas kwesty środków świadczy o tym, że buduje się świadomość w ludziach dotycząca tego miejsca. Te zabytki potrzebują pomocy, niektóre wręcz o nią wołają. Ratujemy najstarsze zabytki, chcemy, by pomniki były w dobrej kondycji, by można było je oglądać przez kolejne długie lata.

1 listopada przy bramach cmentarza parafialnego przy ul. Bakałarzewskiej
w godz. 9.00 – 16.00 są zbierane przez wolontariuszy Akcji Katolickiej
 pieniądze na odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków.

Podstawa prawna: 
- Ustawa z dnia 14.03.2014r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych
- Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9.06.2014r. w sprawie  wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych.

 „Lecz nie przestańmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość,
Do nas należy dać im moc i zbroję, 
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.”
(Adam Asnyk)

Suwalski parafialny cmentarz rzymsko - katolicki zlokalizowany przy ul. Bakałarzewskiej powstał w 1820 roku, gdy miejsce pochówku mieszkańców zostało przeniesione z lokalizacji przy współczesnym parku Konstytucji 3 Maja. Pośrodku najstarszej części w 1853 roku wystawiono neogotycką kaplicę z kamieni granitowych pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego według projektu suwalskiego architekta Karola Majerskiego. 

W najstarszej części cmentarza znajdują się zabytkowe pomniki z XIX wieku, ale obok nich są też nagrobki z drugiej połowy XX wieku. Część pochówków pozbawiona jest mogił i płyt, zachowały się jedynie pomniki i cokoły. Wiele z nich ma wartość artystyczną. Łatwo zauważyć wiele nagrobków z kamiennymi krzyżami stylizowanymi na pnie drzew, inne miejsca pochówków mają bogato zdobione krzyże żeliwne pochodzące z huty Karola Brzostowskiego.

To od nas zależy, co się stanie z tą spuścizną

Ewa Lewoc