Od roku 2012, kiedy to minęła 170 ta rocznica urodzin Marii Konopnickiej, Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. E. Młynarskiego, w ramach którego działa Teatr Amatorski w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły, organizuje kilkudniowe działania artystyczne, które od drugiej edycji przyjęły nazwę „Konopnicjańskie Ogrody Sztuki”.
Z czasem, jako że Patron Teatru także urodził się w maju, pełna nazwa działań brzmi „Konopnicjańskie Ogrody Sztuki ze Św. Janem Pawłem II”. W ramach owych „Ogrodów…” pojawia się poezja, muzyka, recytacja, plastyka, aktorstwo – i naturalnie, ze względu na Patrona Teatru - aspekt religijny.
Organizatorzy współpracują z Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej przy konkatedralnej Parafii Św. Aleksandra oraz placówkami oświatowymi, noszącymi imię bądź to Papieża Jana Pawła II, bądź Marii Konopnickiej, a dbając o jak najciekawszą artystyczną formę swych prezentacji, nie ograniczają się do własnych występów, ale zapraszają również profesjonalistów. Finansowego wsparcia przedsięwzięciu udzielają: Wydział Kultury i Sportu UM w ramach konkursu ofert, a także sponsorzy i współpracownicy prywatni zaś lokalne media na czele z Patronem Medialnym, Telewizją Suwałki, wspierają to dzieło swymi publikacjami i audycjami.
W tym roku, w dniu Urodzin Ojca Świętego, czyli 18 maja, odbył się Marsz pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!” Pozwolenia na Marsz udzielił Zakład Dróg i Zieleni Miejskiej, była też bardzo sympatyczna ochrona policyjna. Marsz wyruszył o godz. 17.15 spod siedziby Zespołu Szkół SS. Salezjanek im. Papieża Jana Pawła II przy śpiewie religijnych pieśni i furkocie chorągiewek i banerów dotarł ulicami miasta pod pomnik Świętego Papieża, gdzie odbyło się krótkie nabożeństwo, które poprowadziła S. Katarzyna Braguła, Dyrektor Zespołu Szkół SS. Salezjanek . Następnie uczestnicy Marszu – młodzież szkolna, członkowie Teatru, Rycerze Św. Jana Pawła II, przedstawiciele POAK i innych ruchów i wspólnot oraz czciciele Papieża Polaka z całego miasta udali się na Mszę Św. dziękczynną za dar życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Druga intencja Mszy Św. była prośbą o błogosławieństwo dla dzieci z rodzicami oraz obecnych i emerytowanych pracowników Przedszkola im. Papieża Jana Pawła II. Szczególnym elementem oprawy liturgicznej była Procesja Darów, które niosły przedszkolaki.
W ciągu dni od 18 do 23 maja Konkatedra Św. Aleksandra już od kilku lat staje się swoistą „przestrzenią wystawienniczą”, bowiem gości wystawę plastyczną w ramach KOS ze Św. Janem Pawłem II. Organizatorzy działań zwracają się zarówno do artystów zawodowych, jak i do amatorów, ze szczególnym uwzględnieniem osób niejako „wykluczonych”. Są to bowiem twórcy niepełnosprawni z Domów Pomocy Społecznej lub świetlic terapeutycznych, seniorzy, czasami trafiają się też prace osób bezdomnych lub osadzonych w Zakładzie Karnym. Pojawiają się również prace dzieci i młodzieży. Co roku wystawa ma inne hasło, nawiązujące do życia i nauczania Papieża, jak i do twórczości urodzonej w Suwałkach Poetki. Tegoroczne hasło to dwa cytaty. „Myśląc Ojczyzna” (jest to tytuł poematu Św. Jana Pawła II) i „Ojczyzna moja to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga” (pierwsza strofa wiersza M. Konopnickiej „Ojczyzna”. Dziełom profesjonalistów towarzyszą w tym roku komentarze poetyckie. Wyeksponowane prace świadczą o ogromnej wrażliwości twórców, co podkreśliła Pani Grażyna Szejda, artystka plastyk, Komisarz wystawy w swym wystąpieniu podczas wernisażu w dniu 21 maja b.r. Wernisaż uświetnił występ Suwalskiego Chóru „Primo” pod batutą Dr Ignacego Ołowia. Z chórem wystąpiła też gościnnie solistka, Anna Obrączka – sopran, która uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach i edukację wokalną, którą obecnie kontynuuje na poziomie akademickim, rozpoczynała pod kierunkiem Prof. Marleny Borowskiej. Koncert utworów o wymowie religijnej i patriotycznej spotkał się z w pełni zasłużonym aplauzem zgromadzonych w Konkatedrze wiernych. Na koniec, w ramach bisu, chórzyści i słuchacze wspólnie zaśpiewali „Barkę”., a następnie Pani Grażyna Szejda oprowadzała koneserów sztuki po wystawie, która, jak obserwujemy, cieszy się zainteresowaniem – wierni oglądali prace jeszcze przed wernisażem. Mamy nadzieję, że wszyscy chętni będą mogli jeszcze jakiś czas przeżywać wzruszenia artystyczne!
Pozostałe działania KOS ze Św. Janem Pawłem II były głównie poświęcone Marii Konopnickiej, urodzonej 23 maja i miały miejsce w Muzeum Poetki oraz w Restauracji „Rozmarino”.
Organizatorzy zapowiadają, że w dniu 11 czerwca po Mszy Św. wieczornej w Konkatedrze, odbędzie się finałowy koncert KOS ze Św. Janem Pawłem II - już teraz serdecznie zapraszamy!
Ewa Stąpór